Golan Tepeleri Nerede - Golan Tepeleri Hakkında Bilgiler

Golan Tepeleri hakkında bilmeniz gerekenler ve Golan Tepelerinin bulunduğu bölge hakkında detaylar burada.

Golan Tepeleri, Arapça adıyla Hadbetü'l-Cūlān ve İbranice adıyla Ramat HaGolan İsrail'in kuzeydoğu ucuyla Suriye'nin güney batısındaki tepelik bölge. Halk arasında Golan Yaylası olarak da bilinir yüzyıllardır. Tama olarak Lübnan, Ürdün, Suriye ve İsrail arasında sıkışmış bir bölgedir. Zengin su kaynakları, tarıma elverişli verimli toprakları ile bütün bu ülkelerin vazgeçemeyeceği bir yerdir. Büyük Arapulkeleri.com bölümü Suriye'ye ait olan Golan Tepeleri 1967'de Altı Gün Savaşı sırasında İsrail tarafından işgal edildi. 1981'de İsrail devleti bölgedeki ele geçirdiği yerleri tek yanlı olarak kendi toprakları ilan etti. BM kararları ve uluslararası hukuk bu bölgenin Suriye’ye ait olduğunu söylüyor ve Suriye yıllardır bu konuda bütün girişimleri sürdürmesine rağmen bir sonuç alabilmiş değil.

Golan Tepeleri Nerede 

Toplan alanı yaklaşık 1,860 kilometre kare olan bölgenin yaklaşık 1,200 km karesi İsrail kontrolündedir. Golan Tepelerini tarımsal ve turistik olarak ekonomik açıdan çok iyi değerlendiren İsrail bölgeye büyük önem vermektedir.
israil ve suriye golan tepeleri foto: Beivushtang
Geniş organik tarım alanları, termal turistik merkezler, kış turizmi ve kayak Arapulkeleri.com merkezleri, su ve rüzgardan elektrik üretimi gibi pek çok farklı alanda Golan Tepeleri İsrailliler tarafından kullanılmaktadır. Suriye, Lübnan ve Ürdün tarafları da genelde tarım için kullanılmaktadır fakat yeterli gelişimi gösterememiştir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dubai Nerede - Dubai Nerde - Dubai Haritada Yeri

Kuveyt Nerede - Kuveyt Dünyanın Neresinde

Bunlara Da Bak

Dubai Nerede - Dubai Nerde - Dubai Haritada Yeri

Katar Nerede - Katar Nerde - Katar Neresi - Katar'ın Dünya Haritasındaki Yeri

Yemen Nerede - Yemen Nerde - Yemen'in Dünya Haritasındaki Yeri Neresi

Kuveyt Nerede - Kuveyt Dünyanın Neresinde

Dubai İş İlanları - Dubai'de İş Bul - Dubai İşçi Arayanlar - Dubai Eleman Arayanlar - Dubai'de İş Bulmak İçin Siteler