Türkiye Yemen'e silah satıyor mu - Türkiye Yemen silah krizi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) polisinin, Türkiye'den Yemen'e 16 bin silah gönderilmesiyle ilgili bir planı bozduğu öne sürüldü.


AFP ajansının haberine göre, Dubai Emniyet Müdürü General Dahi Halfan, kendisine bağlı birimlerin, Şii direnişçilerin bulunduğu Yemen'in kuzeyine 16 bin tabanca gönderme girişimini engellediğini açıkladı. Haberde, sahte markalı tabancaların Türkiye'de üretildiği bildirildi.

Associated Press haber ajansı ise gemiyle getirilen 4.36 milyon dolar değerindeki silahların Türkiye'de yüklendiğini bildirdi. Ajans, geminin Mısır'daki bir limana uğradıktan sonra BAE'ye ulaştığını belirtti.
Dubai Emniyet Müdürü Halfan, deniz taşımacılığında kullanılan bir konteynerın içinde bulunan silahların iki hafta önce Dubai'deki bir depoda ele geçirildiğini söyledi.
Yakalanan silahların fotoğraflarını Dubai'deki bir basın toplantısında kamuoyuyla paylaşan Halfan, olayla bağlantılı olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nde oturan 1'i Türk, 5'i Arap 6 kişinin tutuklandığını ifade etti. Silahların Yemen'in Saada kentine gittiğini belirten Halfan, "Sevkiyatın hangi tarafa olduğunu söyleyemeyiz ama hükümete olmadığı kesin" diye konuştu.

ALICI BELLİ DEĞİL
Dubai hükümeti söz konusu silah sevkiyatını bölgede ortaya çıkarılan en büyük silah sevkiyatı olduğunu belirtirken, Dubai Emniyet Müdürü Halfan, yaklaşık 7 yıldır hükümete karşı silahlı mücadele içinde olan Havti isyancılarına gönderilmiş olabileceğini söyledi.
Ancak Halfan, alıcının, yasa dışı perakende silah satışı yapan aracılar olma olasılığının da bulunduğunu belirtti. Yemen'de yaşanan gerginlikten dolayı, silah kaçakçılarının bu ülkede çok sayıda müşteri kazandığını söyleyen Halfan, "Yemen'de iyi bir pazar var. Satmak istersen alıcı da bulursun" diye konuştu.

Yemen'in kuzey bölgelerindeki ayrılıkçı Şiiler ve Sana hükümetine bağlı güvenlik güçleri arasında 2004'ten beri süren çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti, 250 binden fazla insan göç etmek zorunda kaldı.
Kaynak: Hurriyetim.com.tr

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dubai Nerede - Dubai Nerde - Dubai Haritada Yeri

Kuveyt Nerede - Kuveyt Dünyanın Neresinde

Bunlara Da Bak

Dubai Nerede - Dubai Nerde - Dubai Haritada Yeri

Katar Nerede - Katar Nerde - Katar Neresi - Katar'ın Dünya Haritasındaki Yeri

Yemen Nerede - Yemen Nerde - Yemen'in Dünya Haritasındaki Yeri Neresi

Kuveyt Nerede - Kuveyt Dünyanın Neresinde

Dubai İş İlanları - Dubai'de İş Bul - Dubai İşçi Arayanlar - Dubai Eleman Arayanlar - Dubai'de İş Bulmak İçin Siteler