Araplar Türk Sütü İçiyor - Araplar Sütü Peyniri Türkiye'den Alıyor - Türkiye Peyniri Kime Satıyor

Arap ülkelerinden Türk süt ürünlerine müthiş ilgi.

Türkiye genelinde son yıllarda süt ve süt ürünleri üretimine yönelik büyük ve modern çiftliklerin kurulmasıyla ihracatta da artış yaşanıyor. Türkiye en fazla süt ihracatını Irak, Sudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere gerçekleştiriyor.

Türkiye'de süt sektöründe üretim daha çok küçük aile işletmeleri tarafından yapılırken, son yıllarda süt ve süt ürünleri üretimine yönelik büyük ve modern çiftlikler ile süt işleme tesisleri kurulmaya başlandı.


Yatırımların hız kazanması, şehirleşme, gelir ve çalışan kadın sayısındaki artış, tüketicilerin beslenme konusunda daha bilinçli davranması sonucu geleneksel metotlarla üretilen süt ürünlerine yönelik talep azalmaya, modern tesislerde işlenen daha sıhhi ve uzun ömürlü süt ve süt ürünlerine talep ise her geçen gün artmaya başladı.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACAT RAKAMLARI

Ülke genelinde yaşanan olumlu gelişmelere paralel olarak Türkiye'nin süt ürünleri ihraç pazarları da artış gösteriyor. Türkiye'den süt ve süt ürünleri ihracatı daha çok Orta Doğu ülkeleri ile Türk Cumhuriyetlerine yapılıyor.


Türkiye'nin bu konuda başlıca ihraç pazarları arasında Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, KKTC, Birleşik Arap Emirlikleri, Suriye, Azerbaycan, ABD, Arnavutluk, Katar, Ürdün, Bahreyn, Mısır ve Lübnan yer alıyor. Süt ihracatında Irak, Sudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler başı çekiyor.
Türkiye'nin süt ürünleri ihracatının yarıdan fazlasını ise peynir oluşturuyor.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi
Araplar Hakkında Merak Ettiklerinizi Buradan Arayın

Arap Ülkelerinde Mimari

Arap Ülkeleri ve Araplar Hakkında Herşeyi Buradan Arayabilirsiniz

BİL BAKALIM BURASI NERESİ?

BİL BAKALIM BURASI NERESİ?